Wczesna stymulacja mowy

Wczesna stymulacja rozwoju mowy

czyli wszystko to, co każdy rodzic wiedzieć powinien o spędzaniu wolnego czasu z dzieckiem.

 

Drodzy RODZICE !

Mowa jest sprawnością, która wymaga doskonalenia. Jedyną drogą do jej właściwego nabywania jest kontakt ze środowiskiem, a więc przejmowanie prawidłowych wzorców mowy poprzez osłuchanie się z nią w najbliższym otoczeniu. To ile i jak mówimy do dziecka oraz w jaki sposób spędzamy z nim czas, ma bardzo duży wpływ na rozwój jego mowy. Tak wiele możemy zrobić, aby mowa dziecka rozwijała się poprawnie i we właściwym tempie.

1. W trakcie zwykłych czynności pielęgnacyjnych, zabaw, spacerów i w każdej wolnej chwili - mówcie do dziecka. Ono buduje wówczas w sobie słownik bierny, gromadzi zasób słów potrzebny do tego, żeby mogło się komunikować. Ważne jednak, abyście wypowiadając się do dziecka mówili wolno, wyraźnie i poprawnie, pozwoli to mu na kodowanie mowy poprawnej, niezniekształconej. Pamiętajcie - To nie rodzice uczą się mowy dziecka, tylko dziecko koduje mowę rodziców i od nich jej się uczy.

2. Dostarczajcie dziecku wielu bodźców słuchowych. Taka wczesna stymulacja percepcji słuchowej, to profilaktyka zaburzeń mowy, wynikających z niedokształcenia słuchu fonemowego. Ważne jednak, aby nie były to dźwięki zbyt głośne, monotonne i długotrwałe.

  • Śpiewajcie krótkie, łatwe piosenki, wystukując wspólnie z dzieckiem rytm utworu
  • Mówcie zabawne, krótkie rymowanki, które mogą być łatwe do zapamiętania
  • Bawcie się w wyszukiwanie kogoś po głosie, aby dziecko uczyło się lokalizować dźwięk
  • Bawcie się w rozpoznawanie dźwięków z otoczenia
  • Naśladujcie odgłosy zwierząt, przedmiotów i stymulujcie dziecko, aby i ono je powtarzało

3. Koniecznie obserwujcie czy wasze dziecko reaguje na dźwięki z otoczenia. Dobry słuch jest absolutnym warunkiem rozwoju mowy, należy więc bacznie zwracać uwagę czy dziecko odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku, reaguje na odgłos dzwonka lub telefonu. Najprostszy test polega na potrząsaniu grzechotką za plecami dziecka z prawej i lewej strony i obserwowaniu jego reakcji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości udajcie się na badanie słuchu. Wasza ocena może być nieobiektywna, lepiej aby ocenił to specjalista.

4. Stymulujcie dziecko, aby się wypowiadało. Nie wyśmiewajcie się nigdy z tego co lub jak mówi. Bardzo łatwo w ten sposób można zniechęcić dziecko do mówienia. W dziecku drzemie naturalna chęć do mówienia, pod warunkiem, że nie zostanie zgaszona. Chwal dziecko za każde nowe słowo, za każde nawet śmieszne powiedzenie, aby czuło się docenione. Jeśli od początku zyskasz zaufanie, później będziesz mógł się czuć dumny, że z chęcią opowiada Ci co działo się w przedszkolu.

5. Starajcie się, aby Wasze dziecko miało kontakt z rówieśnikami. Jeśli nie ma takiej możliwości, aby przebywało w grupie przedszkolnej, zróbcie wszystko, aby chociaż spotykało się w klubie osiedlowym z innymi dziećmi. Kontakt z rówieśnikami to niezwykle wartościowa stymulacja mowy.

6. Nie wyręczajcie dziecka z mówienia. Jeżeli nawet potrzebuje ono więcej czasu na stworzenie wypowiedzi, nie przerywajcie i nie dokańczajcie, raczej dajcie dziecku odczuć, że macie dla niego wystarczająco dużo czasu, aby mogło się wypowiedzieć samo.

7. Poświęcajcie dziecku czas, usiądźcie razem na podłodze i bawcie się. To niezwykle cenne w rozwoju mowy. Wtedy możecie nazywać, naśladować, tworzyć coś wspólnie, obserwować postępy dziecka. Wy jesteście pierwszymi terapeutami waszych dzieci. Pamiętajcie, że dziecko poznaje świat wszystkimi kanałami: dotykiem, słuchem, węchem, wzrokiem i smakiem.

8. Czytajcie dziecku bajki od pierwszych miesięcy jego życia. Zacznijcie od bardzo prostych opartych głownie na ilustracji, którą sami opisujecie, później dobierajcie bajkę do wieku i potrzeb dziecka. Żadna bajka w telewizji nie zastąpi taty lub mamy. To Wasz cenny, wspólny czas. Inwestycja na przyszłe, wspaniałe relacje i najwłaściwszy moment na poszerzanie słownictwa dziecka. Pamiętajcie - to, że dziecko jeszcze nie mówi, nie znaczy, że Was nie słucha czy nie rozumie!!! Ono wchłania każde słowo i w pewnym momencie je odblokuje. Nawet jeśli bezsensem wydaje się Wam po raz setny nazywanie zwierząt, osób, przedmiotów czy czynności, które wydają się Wam banalne, nie poddawajcie się, kiedyś da to wspaniały efekt pod postacią rozwiniętej mowy.

9. Obserwujcie Waszą pociechę i bądźcie wrażliwi na wszystkie sygnały, które dziecko Wam wysyła. Zabawa - to idealny czas ku temu. Nie bagatelizujcie symptomów, które mogłyby zaburzyć swobodny jego rozwój.

 

Co powinno Was niepokoić:

  • częste oddychanie przez usta
  • zbyt głośne wypowiadanie się (słyszalne również u dzieci jeszcze nie mówiących, ale wydających dźwięki)
  • niska sprawność języka (krótkie wędzidełko)
  • brak reagowania na dźwięki
  • nie pojawiające się gaworzenie do około 7 mc życia
  • niechęć dziecka do wspólnych zabaw, do komunikowania się
  • jeśli nie naśladuje i nie powtarza prostych czynności

Drodzy Rodzice, w Waszych rękach leży rozwój Waszego dziecka. Inwestujcie swój czas w dziecko, to szybko da pożądane efekty. Wy jesteście pierwszymi obserwatorami, a jednocześnie terapeutami. Bądźcie czujni i uważni w trakcie ich wczesnego rozwoju. Jeśli tylko coś Was niepokoi, warto skonsultować się ze specjalistą i kontrolować rozwój malucha.

W przypadku pytań lub wątpliwości - zapraszam do konsultacji!